Ne visi (iš tikrųjų mažuma) veiksmažodžiai turėtų būti būdvardinami

Registered by Laimonas Vėbra

Iš daugumos veiksmažodžių padaryti būdvardžiai yra neteisingi, nevartotini, nes tiesiog neegzistuojantys kalboje, nors dabar (ispell-lt) iš visų esamojo laiko veiksmažodžių yra daromos būdvardžių (visų jų laipsnių) formos. Jei skaičiais, tai iš maždaug 20000 veiksmažodžių tik apie 150 yra subūdvardėję, todėl tikrai tikslinga atsisakyti būdvardžių darybos iš esamojo laiko veiksmažodžių ir būdvardį pridėti atskirai.

Blueprint information

Status:
Complete
Approver:
Laimonas Vėbra
Priority:
Medium
Drafter:
Laimonas Vėbra
Direction:
Needs approval
Assignee:
Laimonas Vėbra
Definition:
Pending Approval
Series goal:
Accepted for main
Implementation:
Implemented
Milestone target:
None
Started by
Laimonas Vėbra
Completed by
Laimonas Vėbra

Related branches

Sprints

Whiteboard

A.A:
Kas yra iš veiksmažodžių padaryti būdvardžiai? Ar kalba eina apie dalyvius? Tada kategoriškai nesutinku, jie turi labai aiškią gramatinę funkciją ir gali būti daromi iš bet kurio veiksmažodžio. Nors ir jų sangrąžinės, laipsninės ir dar priedo įvardžiuotinės formos gali atrodyt... neįprastai. Ar kalba eina tik apie laipsnių nulupimą? Mylimas, mylimesnis, mylimiausias? Ar apie įvardžiuotines formas: mylimiausias, mylimiausiasis, mylimiausiuosiuose?

L.V:
Aš skiriu kas yra būdvardis, o kas dalyvis...
Dabar /E afiksų taisyklė gamina *būdvardžius* (visus jų laipsnius; tik nelyginamasis laipsnis sutampa su neveikiamuoju dalyviu ir liečiamas, savaime suprantama, nebūtų):

aukštesnįjį neįvardžiuotinį: mylimesnis vs sakomesnis
aukščiausiąjį neįvardžiuotinį: mylimiausias vs sakomiausias

aukštesnįjį įvardžiuotinį: mylimesnysis vs sakomesnysis
aukščiausiąjį įvardžiuotinį: mylimiausiasis vs sakomiausiasis

Tokių subūdvardėjusių veiksmažodžių, kaip mylėti -> mylimas (būdvardis) yra mažuma (jau minėjau -- ~150 iš ~20000), o tokių „generatų“, kaip sakyti -> sakomas (tokio būdvardžio nėra, tai tik dalyvis, tad jis neturi ir būdvardžio darybos), iš esmės (išsamiau netikrinau, tik keliolika) nežino/nepažįsta ir tekstynas.

L.V.: Įgyvendinta 81 revizijoje.
Patikrinta tekstyne; iš visų (virš 20000) veiksmažodžių buvo atrinkta 3000 _pseudoatsitiktinių_ žodžių, iš
2000 buvo suformuoti neįvardžiuotinio būdvardžio aukštesniojo laipsnio vardininko linksniai, o dar 1000 -- kilmininko (t.y. dažniausi gramatiniai linksniai). Tekstynas nepažino *nė vieno* tokio žodžio, todėl remiantis tekstynu galima daryti pakankamai pagrįstą išvadą, kad toks būdvardžių darybos atsisakymas yra bene visiškai „nenuostolingas“. Kita vertus, ~150 morfolemos pažįstamų aukštesniojo laipsnio, t.y. kokybinių būdvardžių (kilusių/daromų iš veiksmažodžių/dalyvių) buvo patikrinta tekstyne. Kriterijus -- trys dažniausi gramatiniai linksniai, t.y. vardininkas, kilmininkas, galininkas; bent 2 iš jų. Remiantis šiuo kriterijumi tik ~18 būdvardžių gali būti (vartojami kaip) kokybiniai ir jie buvo pridėti į lietuviu.ivairus su /AQN afiksų žymomis, o likusiųjų daryba sutampa su neįvardžiuotinio neveikiamosios rūšies dalyvio daryba, kuri liko nepakeista /E afiksų taisyklėse.

Reziumuojant -- iš žodyno eliminuota virš 1,9 mln. generuojamų neteisingų formų, hash failas sumažėjo dar ~140 kB (~3 %), lt_LT.aff failas sumažėjo ~ 6 kB (~5 %).

(?)

Work Items

This blueprint contains Public information 
Everyone can see this information.

Subscribers

No subscribers.